Input your search keywords and press Enter.

Saudi Arabia: Al-Khulaifi Appointed Chair of General Authority for Competition

Custodian of the Two Holy Mosques, King Salman bin Abdulaziz, issued two royal orders appointing Dr. Ahmed bin Abdul Karim Al-Khulaifi, advisor at the Royal Court, as Chairman of the Board of Directors of the General Authority for Competition, and relieving Dr. Muhammad bin Suleiman Al-Jasser, advisor in the General Secretariat of the Council of Ministers, from his position.

The two royal decrees were based on the Basic Law of Governance, the system of ministers, deputy ministers, employees of excellent rank, and the organization of the General Authority for Competition, while King Salman called on the competent authorities to adopt and implement the two orders.

Who is Dr. Al-Khulaifi?

Dr. Ahmed bin Abdul Karim Al-Khulaifi is a consultant in the Saudi Royal Court with the rank of Minister since January 24, 2021, and Chairman of the Board of Directors of the General Authority for Competition since August 7, 2021. Before that, he held the position of Governor of the Central Bank of Saudi Arabia from May 7, 2016, until January 24, 2021.

Al-Khulaifi held the position of a legal researcher at the Ministry of Petroleum and Mineral Resources (currently the Ministry of Energy) from 1987 to 1993, and also served as an economic researcher at the Ministry of Petroleum and Mineral Resources from 1993 to 1995.

 He worked as a part-time lecturer at the Technical College in Riyadh in 1994, and an advisor at the Saudi Arabian Monetary Agency from 2000 to 2002. He was a visiting fellow at the Bank for International Settlements from January 2002 to June 2002.

He held the position of Head of the Money and Banking Sector at the Saudi Arabian Monetary Agency from 2001 to 2002. He served as Director of the Economic Research Department at the Saudi Arabian Monetary Agency from 2002 to 2004. He held the position of Assistant Director of the Economic Research and Statistics Department at the Arab Monetary Authority from 2005 to 2008.

He was appointed as Director-General of Economic Research and Statistics at the Saudi Arabian Monetary Agency from 2008 to 2010.

 He served as Executive Director of the Kingdom’s Office at the International Monetary Fund from 2011 to 2013. Before he was appointed Governor of the Monetary Agency, he served as Deputy Governor for Research and International Affairs at the Corporation from July 2013 to May 7, 2016.

Short link :
close

Hi there 👋

Sign up to receive awesome content in your inbox, every month.

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.